DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

STAROVĚKÝ EGYPT‚ČÍNA‚INDIE

 

Egypt je stát s nejdelší souvislou historií sjednoceného státu na světě. Byl sjednocen v roce asi 3000 př. n. l., ale základy pro budoucí zemi faraonů byly položeny již dříve. Máme důkazy o osídlení již z doby 10000 let př. n. l. Archeologické nálezy z této doby ukazují artefakty a skalní malby. Zde začíná proslulá vláda panovníků, velkých egyptských faraonů.

Je nutné poznamenat, že Egyptská společnost byla vysoce rozvinutá již daleko v pravěku.Během pleistocénu se domorodé kočovné kmeny sběračů a lovců postupně usazují podél životodárné řeky Nil, která je pro obyvatele Egypta nepostradatelnou dokonce i dnes.

Nil je nejdelší řeka na světě, která pramení ve Východoafrické vysočině a bez jediného přítoku se na severu Afriky vlévá do Středozemního moře, kde tvoří deltu. V oblasti nilské delty vznikal Dolní Egypt a jižněji v nilském údolí pak Horní Egypt.

 

Starověká Indie

 

V Indii byly docela zajímavé přírodní podmínky. Ale kvůli vysokým Himalájím a džunglím byl v této části Asie velice izolovaný vývoj (to možná zapříčinilo, že indické posvátné zvíře je kráva). Ve 3. tisíciletí př.n.l. se v úrodných nížinách v povodí řeky Indus začala tvořit civilizace. Protože to byl neznámý národ, říká se jim Protoindové. Centra jejich říše byla města jako Mohendžo - daro nebo Harapa. Podle ní se nazývá jejich "harapská kultura", vyznačující se velkými městy s pravoúhlými ulicemi, dlážděnými chodníkya kanalizací, v domech byly koupelny a toalety. Pro ochranu obyvatel a zásob se stavěly citadely a sýpky. Tato kultura byla velice vyspělá a dokonce vytvořila své vlastní písmo, ale bohužel po ní moc nezbylo.


V polovině 2. tisíciletí př.n.l. vznikla civilizace v povodí řeky Gangy. Bylo to indoevropské obyvatelstvo, které je nazýváno Árjové (= vznešení). Původně to byli kočovníci, ale usadili se a také vytvořili písmo.

Jak vypadala společnost v Indii? Dělila se na kasty, ale obecně platilo tohle:
 

1. král
2. kněží a bojovníci
3. obchodníci, řemeslníci, rolníci
4. sluhové
5. nedotknutelní
6. otroci
 
 

Starověká Čína

 
Byla to civilizace, která se začala tvořit v 3. tisíciletí př.n.l. v povodí řek Chuang - che a Jang - c' - jang (c' se čte jako ceť). Přírodní podmínky zajišťovaly téměř dokonalou izolaci od okolí. V nížinách kolem už zmíněných řek se rozvíjelo zemědělství - pěstovala se rýže, čaj a moruš. Moruš jako potrava pro motýla bource, vlastně jeho housenky. Když se totiž zakuklí, jejich kokony jsou tvořrny vláknem, ze kterého se vyrábí hedvábí.

Ve starověké Číně vládlo několik dynastií, jako Sia nebo Šang. Nejdříve ale bylo tzv. "Období válčících států", asi v 5. až 3. století př.n.l. Řada drobných států se prala o moc, což ale vůbec nezastavilo rozvoj vzdělanosti a umění. Stavěly se přepychové paláce, všude se objevovali vzdělanci a umělci, hlavně z řad hudebníků, a mudrci. Dnešní člověk by je nazval spíše filozofy.