V Indii byly docela zajímavé přírodní podmínky. Ale kvůli vysokým Himalájím a džunglím byl v této části Asie velice izolovaný vývoj (to možná zapříčinilo, že indické posvátné zvíře je kráva). Ve 3. tisíciletí př.n.l. se v úrodných nížinách v povodí řeky Indus začala tvořit civilizace. Protože to byl neznámý národ, říká se jim Protoindové. Centra jejich říše byla města jako Mohendžo - daro nebo Harapa. Podle ní se nazývá jejich "harapská kultura", vyznačující se velkými městy s pravoúhlými ulicemi, dlážděnými chodníkya kanalizací, v domech byly koupelny a toalety. Pro ochranu obyvatel a zásob se stavěly citadely a sýpky. Tato kultura byla velice vyspělá a dokonce vytvořila své vlastní písmo, ale bohužel po ní moc nezbylo.
V polovině 2. tisíciletí př.n.l. vznikla civilizace v povodí řeky Gangy. Bylo to indoevropské obyvatelstvo, které je nazýváno Árjové (= vznešení). Původně to byli kočovníci, ale usadili se a také vytvořili písmo.
1. král
Starověká Čína

Ve starověké Číně vládlo několik dynastií, jako Sia nebo Šang. Nejdříve ale bylo tzv. "Období válčících států", asi v 5. až 3. století př.n.l. Řada drobných států se prala o moc, což ale vůbec nezastavilo rozvoj vzdělanosti a umění. Stavěly se přepychové paláce, všude se objevovali vzdělanci a umělci, hlavně z řad hudebníků, a mudrci. Dnešní člověk by je nazval spíše filozofy.